משחקי חברה
אם התייחסתי לחשיבות המשחקים של פעם ולפיתוח הדמיון אתייחס למשחקי החברה וחשיבותם .
קיימת תמימות דעים בחשיבותם של משחקי חברה בפיתוח היכולות החברתיות של הילד.
לא מעט אנשים ובעיקר ילדים ונוער מתקשים לצור קשרים אישיים וזאת משום שלא התנסו באותם משחקי חברה.
ועל כן מתוך רצון לעודד את אותם משחקי חברה אציע כמה רעיונות:

אחד ממשחקי החברה האהובים והמוכרים הוא "שלום אדוני המלך". : ישנו ילד שתפקידו להיות המלך ולגלות מה נתיניו עשו. המשחק מתחיל כשהילדים המציגים פונים אל המלך ואומרים: "שלום אדוני המלך". המלך עונה "שלום נתיני היקרים איפה הייתם ומה עשיתם" והילדים בעזרת פנטומימה מסבירים לו,מה עשו ואיפה היו.
משחקי חברה ראשונים לצורך הכרות הילדים. אחד הילדים יוצא ומבלי שיגלה מחביאים ילד אחר מהקבוצה בתוך סדין בד. ומתחילים את המשחק בשיר "גמד קטן ביער, קטן ונעלם. והוא לבוש כותנת בתכלת וארגמן. מי הוא הגמד הזה הלבוש כל כך יפה, גמד קטן ביער, גמד מאד קטן" הילד חוזר והקבוצה קוראת "גמד קטן השמיע קול". הילד צריך לגלות מי הילד לפי הקול שהוא משמיע.
שם וחיה, אחד ממשחקי החברה לצורך גיבוש (פעם אחרונה ששיחקתי בו היה בתקופת הלימודים האקדמים). כל אחד בתורו אומר שם וחיה והילד שאחריו צריך לחזור על שמות הילדים והחיות שבחרו. נתן לראות שכל ילד בוחר חיה שמתאימה לו ומאפיינת את אישיותו.
בעזרת מצנח אפשר לערוך אין ספור משחקי חברה. חשוב שהפיזור סביב המצנח יהיה אחיד. אתן כמה רעיונות: הילדים רצים על המצנח ובכל פעם צריכים לעצור בצבע מסוים. עוד רעיון הוא שהילדים מנערים את המצנח וילד שרץ עליו צריך לתפוס את הילד שמתחתיו.בימי הולדת נושיב את ילדי יום ההולדת במרכז המצנח וכל הילדים מסתובבים עם המצנח עד שכמעט מכסים את ילדי יום ההולדת. לבסוף מושכים את המצנח אחורה. ישנם עוד הרבה משחקי חברה עם מצנח אך לא אתייחס לכולם.
משחקי חברה מוסיקאליים, ילד משמיע קצב והילדים חוזרים אחריו, אפשר לשלב את הקצב בעזרת איברים שונים. על אותו רעיון אפשר לערוך משחקי חברה תנועתיים כלומר הילד מנוענע בצורה מסוימת והילדים חוזרים אחריו.
.משחק חברה שנוצר בגנים לאחר הפעילות שלי הוא, שהילדים מציגים את הסיפור לפני הקבוצה לאחר לכתי.
כמובן שקיימים עוד אלפי משחקי חברה וציינתי כאן את הידועים אך גם אלו הפשוטים מהנים לאין שעור
בהזדמנות זו אומר כי חשוב מאד לעודד את הילדים להמציא ולפתח משחקי חברה בעצמם וכל משחק הוא רצוי כל עוד הוא לא אלים או עלול חלילה לבודד ילדים פחות פעילים

 
 
 
משחקי ילדיםמשחקי חברה

עד העבר הלא רחוק, שהחיים היו עוד בשחור לבן רוב, המשחקים לילדים היו בחוץ מה שנקרא ב"שכונה". בעזרת מקל, שתי אבנים, וכמה גוגואים (או בשפת הירושלמים אג'ואים) יצרנו משחקים לילדים. ולא פעם מצאנו עצמנו מבלים בחוץ במשחקי ילדים עד שאמא קראה מהמרפסת "בואו הביתה!" .כיום לצערי רוב המשחקים לילדים נמצאים במחשב או בטלויזיה, ובמקום שהילד ימצא ענף ומכסא פח ויחד איתו ישוטט בנבכי הדמיון ,כמגלה ארצות או לוחם אמיץ ללא חת, הדמיון מונח אל מול עיניו וכל שעליו לעשות הוא לשבת על הכסא ולתאם את תנועת היד עם ראות העין. אכן יש שיגידו שהדבר מפתח וחשוב "הלא העולם היום טכנולוגי", על כך אין עוררין, אך אותו דמיון, יכולת קוגניטיבית חשובה, הולכת ודועכת עם פיתוח אותם משחקים לילדים מודרניים.
קימת הרגשה הולכת וגוברת כי יחסי החברה מנוכרים, האנשים יותר מסוגרים ופחות פתוחים, יש שיגידו שבשביל לבקש סוכר מהשכן צריך לחשוב פעמים, אולי הכל מתחיל בחינוך ובעיצוב הילד לאדם בוגר,. אולי, רק אולי הכל מתחיל במשחקים לילדים.
מידי פעם שתוקפת אותי הרגשה ילדותית, לאחר פעילות, אני אוסף את הילדים ומשחק איתם בכל מיני משחקים לילדים ששיחקנו אנו בילדותנו כדוגמת תופסת או מחבואים. אין צורך לתאר את הנאתם של הילדים, כאילו גילו עולם חדש ומופלא ונראה כאילו דבר לא השתנה מילדותנו.

ועל כן, החלטתי לשתף אתכם בכמה משחקים לילדים שהמצאתי, אך כמובן אנא עודדו אתם את הילד להמציא וליצור בעצמו משחקים לילדים:
"ארץ יצורי הפרא" משחק ילדים מצוין ליום קשה. הילדים חייבים להשתולל, אך אסור לגעת אחד בשני ואסור לצאת מגבולות איזור ההשתוללות. בכל פעם מקטינים את איזור ההשתוללות ילד שיעבור על החוקים יחזור לשבת והמנצח הוא מי שנשאר אחרון.את המשחק אפשר ללוות במוסיקה קצבית. והבטחה לי לכם כי הילדים לא ירצו להפסיקו.
"משחק הכסאות החברתי" אחד מתוך משחקי ילדים שהנצחון תלוי בקבוצה ולא בפרט. בכל פעם שהמוסיקה נעצרת הילדים מחליפים כסאות, אך אסור להם לשבת בכסא שכבר ישבו בו במהלך המשחק. על הקבוצה לעזור אחד לשני .
"משחקי הוראה" אלו אותם משחקים לילדים המשמשים ללימוד ,למשל אורך חיי חיה מסוימת : בכל פעם ילד הוא האמא של משפחת החיות ועליו לצור תכונה מסוימת של החיה בכדי ששאר הילדים יפעלו. לדוגמא בכל פעם שה"שרקן שורק" הילדים מסתתרים. בכל פעם שהשמש זורחת ה"נמלים" אוגרים אוכל.
"משחקי מוסיקה" בכל פעם שהילדים שומעים צליל או קטע מוסיקאלי הם מתנהגים בהתאם. לדוגמא בכל פעם שהם שומעים צליל איטי, יהלכו הילדים כמו פילים וכשישמעו נעימה מהירה ושמחה ידלגו כאיילים.
ובכן לא חסרים עוד משחקים לילדים השמים הם הגבול, אותם משחקי ילדים מעוררים יכולות כה רבות אך בעיקר הם מהנים ומכם אבקש אנא הפיצו את הבשורה

  
 
דוא"ל      
omersantur@gmail.com

כתובת למשלוח דואר     
מושב גבעת ישעיהו 130 ד.נ האלה 99285
טלפון     
054-4700390  עומר ראובני

טלפקס   
02-5868865