סיפור וסנטור


הרבה פעמים שואלים אותי, איך התחלתי לנגן בסנטור. אנשים מנגנים בדך כלל על גיטרה, חליל מקסימום וייולה, אבל סנטור?!.  האמת שמאחורי הרצון שלי ללמוד סנטור יש סיפור.
אבא שלי הגיע מאירן בגיל חמש. משער העלייה העבירו אותם למעברת הר-טוב ומשם למעברת תלפיות בירושלים. בגלל שהימים היו ימי כור היתוך ומכיוון שהעובדת הסוציאליות קראה מאמר אחד יותר מידי של כצנלסון, החליטו להעביר את הילד בן החמש לחינוך והגשמה בקיבוץ חמדייה שבאיזור בית שאן.
ובקיבוץ חמדייה, מסתבר, היה טוב לאבא שלי. היו לו תרנגולות, כבשים, חמור שקוראים לו בלעם ואפילו האבא המאמץ שלו, מיכה, הקריא לו סיפורים לפני השינה. אמאמא הילד אט אט ובצעדי ענק התגלה כילד מופרע. משך לבנות בצמה, זרק ביצים, קילל לא עלינו ובטח עוד כמה דברים. בקיבוץ החליטו לשלוח אותו לפסיכיאטר בעפולה וזה קבע כי הילד רחוק מהבית ורחוק מהתרבות וזה מערער אותו.  עשו אסיפה בקיבוץ. החברה נחמה אמרה ככה והחבר גדעון אמר ככה ובסוף החליטו לתת לו פעם בשבוע לשבת במועדון חברים ולשמוע קול ישראל בפרסית. וככה עשו, ובמשך שנים פעם בשבוע אבא שלי הקשיב לרדיו בפרסית ובאמת השיטה עבדה ואבא שלי נרגע. היום אני אומר לכל ההורים של הילדים ההיפראקטיביים, עזבו אתכם מרטלין. תנו לילד פעם בשבוע קול ישראל בפרסית והוא ירגע.
עברו שנים, אבא התחתן עם אמא, נולדו להם ילדים ובאיזשהו שלב הם קנו פסנתר (ועל כך עוד יסופר). ומידי יום שישי, בשעות שבין חול לקודש. אבא היה מנגן בפסנתר. זו היתה שעה שהבית הרועש שלנו עצר הכל והקשיב לאבא. והוא שמעולם לא למד לנגן על כלום, ניגן כל כך יפה. אבל משהו בנגינה שלו היה ייחודי רק לו. קודם כל הוא נמשך לסולמות מינורים, ודבר שני היתה לו יכולת למשוך את השיר, למתוח אותו. הוא היה לפעמים מתעקב על איזה תו והולך ימינה ושמאלה ולצדדים. את " שלום עליכם" הוא ניגן שעה וחצי, את "שתלתם ניגונים", הוא משך לפעמים עד למוצש.
עברו שנים ואני למדתי בבית ספר לאומנות במוסררה שבירושלים. ויום אחד אני שומע מהרחוב, את אבא שלי מנגן. אותם משיכות, אותם רעידות  אותם סולמות, רק הצליל קצת שונה. עקבתי אחרי הצליל, נכנסתי למרכז למוסיקה מזרחית ושם מצאתי את קיהן נאמן, מי שיהיה המורה שלי לסנטור ומוסיקה פרסית במשך חמש שנים. 
קיהן כל השנים היה בטוח שגדלתי על מוסיקה פרסית בבית. "יש לך את זה", הוא תמיד אמר במבטא כבד. אולי בעצם הוא צדק כי כל הילדות ביום שמעתי מוסיקה פרסית מקיבוץ חמדיה.  
 
דוא"ל      
omersantur@gmail.com

כתובת למשלוח דואר     
מושב גבעת ישעיהו 130 ד.נ האלה 99285
טלפון     
054-4700390  עומר ראובני

טלפקס   
02-5868865